Sağlığın devlet olduğunu devletin en üst düzeyindeki in- sanlar bile vurguladıklarına göre, önemi için ek bir vurgu- lamaya gerek pek yoktur. Sağlık yasamın, karşı kefede ne olursa olsun değiştirilmeyecek, vazgeçilmezidir ve bu- nun üzerinde uzlaşı tamdır.
Bu noktada insan kisiligini yansitan can alici hu- sus hemen dikkat çeken bir çeliskidir: Tüm Dün- ya’da hizla yükselen saglik harcamalarinin boyutu (2009 için ABD neredeyse 1 trilyon $ , Tr yaklasik 40 milyar $ bütçe açigi) çok yüksektir. Bu çelişki, sağlığın önemini bi- liyor olmamiza ragmen onu korumaya pek de özen gös- termedigimizin bir göstergesidir.
Bu özensizliğin nedenlerinin çok boyutta kendilerini gös- terdiği, bir çok boyutta izdüşümleri olduğu bilinmektedir ve irdeleme bu sayfaya düsmez. Biz yargılamayı değil yardımcı olmayı yeğlemek durumundayız.
Bu sayfanin amaci insanlara sagliklarini nasil koruyabi- lecekleri ve basit saglik sorunlari durumunda kendi ken- dilerine nasil yardimci olabileceklerine iliskin bilgiler ver- mektir. Haddi asmak ve uzman hekimin, hatta bir he- kimin, yerine konmak gibi bir iddiasi yoktur.
Hekim ve uzman hekime basvurabilecek potan- siyele sahip her insanin yapması gereken bu potansiyeli kullanmaktir ve bunu bu sayfa da önermektedir. Yineleyerek ifade ederiz ki hekime basvuru, olanaklar çerçevesinde, mutlaka gereklidir.
Tani ve sagaltim ayri seylerdir; hekimin tanida yerini alabilecek uzman sistemler belki tasarlanip gerçekle- nebilirler ancak sagaltimda bunu yapmak bugün için pek de olanakli görülmemektedir. Bu bugünün olanaksizini basarmanin Türkiye için çikis kapilarindan biri olabilece- gine iliskin inancimizi daha once bidirdik; pek de rezonans bulmadi.
Ülkemizi ön plana alarak birlikte güzel seyler yapmayi düslemek gibi, bu sayfanin bize maliyeti de oldukça yüksek olmustur. Kisa vade (gelecek 10 yil) içinde pek de etkin olarak kullanilacagini düsünmüyoruz. Bunun için verilebilecek en güzel örnek yine ABD’dir. MedlinePlus bizim hayal edebileceklerimizin ötesini gerçeklemistir. Ancak Tr göreceli nüfus katsayisi 4, kis basina gelir katsayisi diyelim 7 iken bütçe açigi katsayisi 20’nin üzerindedir. Emegimizin karsiligi maddi olarak olusmasa da bunu yaptik çünkü “BALIK BILMEZSE HALIK BILIR” inancindayiz. Saglik, egitim ve adaletin tam olarak erisildigi bir Dünya’da HALIK’in da vazgeçilmez olarak kendini gösterecegine inaniyor ve bunu oldukça kisa sure içerisinde bekliyor; bunun için çaba harcamayi bir insanlik ödevi olarak algiliyoruz.
Şu hizmetleri sunabilmek istiyoruz:


1.İng-İng. , İng.-Tr. Bilingual Ansiklopedik Tıp Sözlüğü.
Test-dr. sağlıklı kalmanıza yardımcı olmayı ve koruyucu hekimliğe özen göstermeniz konusunda sizi bilgilendirme- ye büyük önem vermektedir ancak bir hastalıkla karşı karşıya olduğunuzda gerek ne yapabileceğinizi bilmeniz gerekse hekiminizle sağlıklı iletişim kurabilmeniz için tıp terminolojisine erişebilmenizin ve onu anlamanızın yararı vardır. Sözcük be sözcük iz sürerek konu, söz konusu hastalık, ile ilintili ulaşabileceğiniz en uç noktaya erişe- bilmenizde yardımcı olmak isteriz.
Bunun dışında sözcükler yalnızca sağlık hizmeti alanlar için değil bu hizmeti sunanlar için de önemlidirler. Doğal olarak hizmet verenlere hizmet verebilmek de onurumuz olacaktır.
2.Tanı Diyagramları.
Üzerinizde algıladığınız ve şikayetçi olduğunuz husus- lardan doğru bir mantık ile çıkarabileceğinizin en fazlasını çıkarmanız ve ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi- lendirilmeniz önemlidir. çocuk, erişkin erkek veya erişkin dişi olmanıza göre olası şikayetlerinizin büyük çoğunluğu gruplar halinde derlenmiş ve size sunulan testi yanıt- ladığınızda yapmanız gerekenlere ilişkin bilgiler bu sayfa- larımızda değerlendiriminize sunulmuştur.
3.Sağlık Yönetiminiz.
Sağlığınızla ilgili olarak yaşadığınız belli bir düzey üstü önem taşıyan tüm bilgilerin ve bulguların size ait bir klasörde toplanması ve gerektiğinde başvuracağınız hekiminize iletilmesi bu sayfalarla sağlanabilecektir.
4.TUS Soruları.
Test-dr.'un test üzerinde çalışan bir site olarak hekim- lerimize sunulabileceği en önemli hizmetlerden biri mutlaka onların TUSınavına hazırlanmalarına yardımcı olabilmektir. Çaba harcayacağız.
5.İlaç Rehberi
Bu konuda yalnızca bağlantıları vermemizin yeterli olacağı düşüncesindeyiz.
6.Tıbbi Aletler, özellikle Enstrümantasyon.
Kadromuzda enstrümentasyon konusunda uzun yıllar üst düzey hizmet vermiş insanlar bulunmaktadır. Bu hizmetlerden elde edilen deneyimleri en güzel şekilde sağlık camiasının bilgi ve ilgilerine sunmak isteriz..
7.Sağlık İçin Spor.
İnsan bedeni uzun yıllar boyu çalışmaya alışmış bir yapıya sahiptir. Bu alışkanlığın günümüzde neredeyse hiç denebilecek düzeye inmiş olması sağlığın kaybedilmesinin en önemli nedenlerinden birini oluşturmaktadır. Yardımcı olabilmek isteriz..
Diğer hizmetlerimiz iç:in ilgili sayfalarımıza bakınız.

Trang tin tuc
chuyen la co that
chuyen la the gioi
Free Online Tax Prep
for 1040ez users
axispayroll.com
best new ways of
making money
online
see buy electronic

cigarette
Prodaja Online
Online Kupovina
Uvoz iz kine
top best affiliate
marketing
programs
Aruba Search Engine
Find what you need
in Aruba fast.......
Jewelry Logo Casting
custom designs, logo
rubber mold &master